„Chceme, aby svet chudobných a chorých detí nebol jednofarebný.“
Žiaci našej školy nie sú ľahostajní, keď ide o pomoc ľuďom v ťažkých životných situáciách. Dokazujú to každoročne tým, že sa angažujú vo viacerých charitatívnych zbierkach.
V tomto školskom roku sme sa zapojili aj do projektu, ktorý realizuje Občianske združenie Dvojfarebný svet na päťdesiatich pilotných školách na celom Slovensku. S našimi žiakmi sme sa tak venovali téme globálneho rozvojového vzdelávania nevtieravým, atraktívnym spôsobom. Cieľom bolo poukázať na rozdielnosť životných podmienok a šancí ľudí vo svete a na prínos Slovenska k zmene. Tiež je to dobrá cesta k tomu, aby si slovenskí žiaci uvedomili, že nie každé dieťa a mladý človek má také vyhovujúce podmienky na vzdelávanie a rodinný život, ako sú im ponúkané na Slovensku.
Občianske združenie Dvojfarebný svet je organizáciou zanietených ľudí, ktorí sa snažia pomôcť deťom žijúcim v náročných životných podmienkach. Pôsobí predovšetkým v rozvojových krajinách, kde sa snaží pre najmenších vytvoriť také zdravotné a sociálne podmienky, aby mohli deti šťastne žiť bez ohľadu na situáciu vo svojej krajine a rodine. Hlavnými piliermi ich pomoci sú zdravie, rodina a vzdelanie.
Absolvovaním tohto programu implementuje škola v rámci Štátneho vzdelávacieho programu do výučby dve prierezové témy, a to enviromentálnu výchovu a mulitikultúrnu výchovu. Program, ktorý združenie školám ponúka, bol pripravený po konzultáciách so školami a expertmi na metodiku tak, aby v priebehu dvoch vyučovacích hodín dokázal otvoriť problematiku rozdielov vo svete, podnietil žiakov k diskusii na túto tému a prinútil zamyslieť sa nad tým, ako môžeme z malého Slovenska ovplyvniť dianie v krajinách, ktoré majú veľké problémy.
Žiaci si najskôr pozreli film Tri životy, ktorý mapuje jeden deň v živote troch detí, ktoré sú zo Slovenska, Kambodže a Lesotha. Ukazuje nerovnosti v bežných veciach, ako je prístup k vode, elektrine, potravinám, vzdelávaniu či sociálnej spravodlivosti. Následne sme so žiakmi diskutovali o tom, aké pocity v nich film zanechal. Rozprávali sme sa, ako môžeme pomáhať my a či máme aj zodpovednosť pomáhať druhým ľuďom, ktorí žijú niekde úplne inde vo svete a do akej miery je naša pomoc potrebná. Žiaci si tiež uvedomili, že pitná voda, zdravotná starostlivosť, strava bohatá na vitamíny a elektrická energia nemusia byť samozrejmosťou. Zamýšľali sa aj nad tým, či je férové a spravodlivé, ak sú oblasti, kde deti nemajú prístup k základným hygienickým potrebám a ako im pomôcť.
Film v žiakoch zanechal množstvo otázok, na ktoré možno nájdu odpoveď v úvahe na tému: „Rozdielnosť životných podmienok a šancí ľudí na svete a náš prínos k zmene“, ktorej napísanie je súčasťou projektu. Všetky úvahy zašleme autorkám projektu a tie vyhodnotia dve najlepšie.
Veríme, že aj takouto formou prispejeme k tomu, aby z našich žiakov vyrástli ľudia, ktorí budú mať potrebu pomáhať druhým a prispejú tak k ich spokojnejšiemu a radostnejšiemu životu.
PhDr. Monika Bogyóová
www.dvojfarebnysvet.sk