• Benefičné vianočné trhy

     • Rok sa minul s rokom a opäť je tu predvianočný čas a naši žiaci opäť nechýbali na Benefičných vianočných trhoch na Čerešňovom námestí. Vrábľanom sme vo vyzdobenom stánku ponúkali vynikajúci vianočný punč, medovníky, vianočné pečivo, pagáče a množstvo krásnych predmetov. Aj keď žiakom, Natálii Sojkovej, Timei Blaškovej a Romanovi Špaňovi, zachádzal mráz pod nechty, rozdávali milý úsmev každému, kto sa pri našom stánku zastavil.

      Okrem toho sme si pripravili aj vystúpenie. Piesňou, slovom, spomienkami na našich predkov a dávne predvianočné časy sme spestrili atmosféru, ktorá panovala na námestí. Prítomní sa mohli započúvať do piesní Rockin' Around The Christmas Tree a Jingle Bell Rock,  ktoré zaspievala žiačka Emma Uhrínová. Peter Brath zahral zopár piesní, ktoré priniesli pravú vianočnú atmosféru. Scénkou „Jako bolo volakedy...“ sme sa preniesli asi o sto rokov dozadu, keď sa driapalo perie, mládenci a dievčence sa stretávali na driapačkách, spievali a tancovali. Soňa Pastierová, Alžbeta Stanová, Viktória Turčeková a Natália Mészárosová sa veľmi dobre zhostili úloh andiky a dievok, ktoré prišli na driapačky. Dávid Danko a Vašek Řehák im „povyprávali strašidelnie príbehy, keré im vyprávav ich apastarý“. Peter Brath a Dušan Marcinko nás tiež preniesli do dôb, kedy  „vrábelskie pesničky“ nechýbali na žiadnom stretnutí.

      Veríme, že tí, ktorí prišli na námestie, prežili v spoločnosti vrábeľských gymnazistov príjemné chvíle. Popriali sme im, v mene všetkých učiteľov a žiakov Gymnázia vo Vrábľoch, čarovné a nádherné vianočné sviatky.

     • Interaktívna výstava - KOLESO

     • Stalo sa už tradíciou, že počas Týždňa vedy a techniky žiaci okolitých základných škôl, žiaci našej školy aj široká verejnosť navštevujú interaktívnu výstavu vytvorenú z projektov žiakov Gymnázia Vráble.

      V tomto roku sa výstava konala v dňoch 4. až 8. decembra. Jej ústrednou témou bolo KOLESO. Plagáty aj 3D modely, ktoré vytvorili žiaci našej školy predstavili návštevníkom výstavy históriu kolesa, jeho využitie v technike, odievaní, dekoráciách, v športe aj v zábavnom priemysle. Nechýbala ani báseň inšpirovaná voľnočasovou aktivitou na kolieskových korčuliach.

      V interaktívnej časti návštevníci výstavy využili možnosť vyskúšať si jednoduché experimenty s kolesami a kolieskami predvádzané žiakmi našej školy.

      Veríme, že kreatívnosť našich študentov, ako aj ich aktivity počas sprevádzania návštevníkov výstavou ukázali, aké je dôležité a užitočné svet okolo nás chápať vo vzájomných súvislostiach.

      RNDr. Anna Uhríková

     • Olympiáda v anglickom jazyku

     • 29.11.2023 sa v našej škole konalo školské kolo olympiády v anglickom jazyku. Tento rok sa súťaže zúčastnilo 21 študentov.

      V kategórii 1B sa na prvom mieste umiestnil Henrich Šroner z 1.D triedy.

      V kategórii 2A sa na prvom mieste umiestnil Adam Lüley z 1.A triedy.

      Prvenstvo v kategórii 2B patrí Samuelovi Markovi Bielešovi z 3.D triedy.

      A prvé miesto v kategórii 2C2 si odniesla Sophia Ambróšová tiež z 3.D triedy.

      Víťazi v jednotlivých kategóriách nás v januári 2024 budú reprezentovať v okresnom kole olympiády v anglickom jazyku.

      Víťazom blahoželáme a všetkým súťažiacim ďakujeme za účasť a odvahu ukázať nám, že v angličtine sú ako doma.

      Mgr. Martina Hoppanová

     • Nový Instagram účet

     • Naša škola nedávno otvorila nový Instagram účet s názvom @gymnazium_vrable. Tento účet nám umožňuje zdieľať zaujímavé momentky z nášho školského života, ako aj informácie o rôznych aktivitách a podujatiach, ktoré sa u nás odohrávajú. Ak chcete byť v obraze a dozvedieť sa o našich novinkách, neváhajte a utekajte nás sledovať! Naše fotky a príspevky vás určite pobavia a možno vám poskytnú aj inšpiráciu. Tešíme sa na to, že sa s vami budeme môcť podeliť o naše skvelé zážitky a vytvoriť tak ešte silnejšiu komunitu našej školy. Takže neváhajte, choďte na Instagram a dajte nám follow @gymnazium_vrable! Spolu vytvoríme úžasnú online školskú rodinu plnú zábavy a vzdelávania.

      Školský parlament

     • Mikuláš a florbalový turnaj

     • Vráble ožili športovou atmosférou, keď sa opäť na našej strednej škole konal žiacky mikulášsky florbalový turnaj. Študenti zo všetkých tried sa zapojili do súťaže a ukázali svoje zručnosti na ihrisku. Bolo to úžasné zápasenie plné vášne a tímového ducha. Víťazný tím si odniesol nielen ocenenie, ale aj veľa skvelých spomienok.

      Tento turnaj bol skvelou príležitosťou na spoločné stretávanie, podporu a športovú zábavu. Organizátori sa postarali o skvelú atmosféru a vytvorili priestor pre nové priateľstvá a zážitky. Študenti si užili nielen súťaženie, ale aj povzbudzovanie svojich spolužiakov a vytváranie tímového ducha.Išlo nepochybne o úspešné podujatie, ktoré prinieslo radosť a zábavu všetkým zúčastneným. Takéto aktivity nielen podporujú športové nadanie študentov, ale aj posilňujú kolektívny duch a spoluprácu. Veríme, že sa budú organizovať ďalšie podobné podujatia, ktoré budú slúžiť ako skvelá príležitosť na prejav športových talentov a spoločne stráveného času.

      A keďže sa turnaj konal 6.12., samozrejme nechýbal ani Mikuláš, ktorý prišiel povzbudiť študentov na turnaji. Bolo to veľmi príjemné prekvapenie a všetci sa veľmi tešili z jeho prítomnosti. Mikuláš rozdával sladkosti a povzbudzoval hráčov, aby dali do toho všetko. Dokonca si s niektorými hráčmi aj zahral. Bol to naozaj nezabudnuteľný zážitok pre všetkých zúčastnených!🎅🏒

      Víťazom tohtoročného turnaja bola šikovná 4.D trieda. Na druhom mieste sa umiestnila 1.D trieda a na treťom 3.D trieda.

      BLAHOŽELÁME!

      Sofia Zrubcová, IV.A

     • Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok 😊

     • Vianočná atmosféra sa pomaly rozlieva po celej krajine a školy sa zapájajú do rôznych charitatívnych aktivít, aby priniesli radosť tým, ktorí ju najviac potrebujú.

      Aj študenti gymnázia vo Vrábľoch sa rozhodli urobiť niečo výnimočné pre miestnych dôchodcov a rozdávať im lásku a radosť pred Vianocami.
      Naša škola, ktorá zdieľa lásku a starostlivosť s komunitou, sa rozhodla zapojiť do programu s názvom "Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok". Tento nápad vznikol ako jedinečný spôsob, ako ukázať, že aj malé gestá môžu mať veľký význam. Študenti sa zapojili do zbierania darčekov a potravín, ktoré následne balili do krabíc od topánok. Každá krabica bola naplnená nielen materiálnymi vecami, ale aj láskou a starostlivosťou. Žiaci venovali svoj čas a energiu, aby vytvorili osobné vianočné posolstvo pre každého dôchodcu.

      "Je to pre nás skvelá príležitosť ukázať našu vďačnosť a lásku voči staršej generácii. Vianoce sú o šírení radosti a toto je jednoduchý spôsob, ako to dosiahnuť," povedal Roman, žiak IV.A triedy na našom gymnáziu...

      Sofia Zrubcová, IV.A

     • Svetový deň boja proti AIDS

     • Svetový deň boja proti AIDS, každoročne oslavovaný 1. decembra, slúži ako dôležitá príležitosť na podporu pre ľudí postihnutých touto chorobou. Tento deň pripomína neustálu potrebu informovanosti o HIV/AIDS a zdôrazňuje spoločné úsilie v boji proti ich šíreniu❗

      U nás si štvrtáčky pripravili rozhlasovú reláciu, v ktorej všetkým spolužiakom objasnili informácie o prevencii, incidencii HIV infekcie a samotnej kampani.

      Nechýbala ani nástenka s projektami našich študentov–rôzne plagáty a modely.

      Asi je všetkým jasné, že práve červená stužka je medzinárodným symbolom solidarity s ľuďmi nakazenými HIV/postihnutými chorobou AIDS. Červená kvôli tomu, pretože je symbolom krvi🩸 a života🧬. Nám na našej budúcnosti záleží, preto sme svoj postoj k HIV/AIDS vyjadrili pripnutím červenej stužky!❤️


      Karin Bednáriková, IV.D

     • BESEDA S EUROPOSLANKYŇOU

     • Prvý decembrový deň bol pre nás gymnazistov trošku iný. Tretiaci a štvrtáci mali možnosť zúčastniť sa besedy s europoslankyňou Katarínou Roth Neveďalovou. Pani poslankyňa aktívne pracuje v Európskom parlamente a veľmi pútavou formou nám porozprávala o štruktúre a fungovaní Európskej únie. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavých informácií a faktov, ktoré budeme môcť v blízkej budúcnosti zúročiť. Svojou návštevou nás poctili a do debaty sa zapojili i predstavitelia mesta – primátor Viktor Németh a viceprimátorka Monika Mališková.

      Na záver sa pani europoslankyňa rozhodla odmeniť niektorých študentov. Prítomní žiaci mali pomenovať niekoľkých jednotlivcov, ktorí by si podľa nich zaslúžili odmenu za aktívnu prácu v škole a za prejavenú aktivitu na besede. Vybraní žiaci porozprávali niečo o sebe a o škole. Napokon odzneli štyri mená šťastných študentov, ktorí budú mať tú príležitosť a na pozvanie pani europoslankyne vycestujú do Štrasburgu a zažijú v priamom prenose prácu europoslancov. My všetci z Gymnázia vo Vrábľoch srdečne ďakujeme za túto možnosť a skvelú skúsenosť.

      Ďakujeme Europe Direct Nitra, konkrétne pani Tatiane Kobidovej, za sprostredkovanie tohto zaujímavého stretnutia s europoslankyňou.

      Sofia Zrubcová, IV.A

     • Рахманинов

     • Tento rok si pripomíname 150. výročie narodenia Sergeja Rachmaninova, skvelého ruského skladateľa, klaviristu a dirigenta 20. storočia. Bol uznávaný na celom svete a po emigrácii pomáhal svojej vlasti prostredníctvom benefičných koncertov. K výročiu „najruskejšieho skladateľa“, ako ho nazývajú, sprostredkovalo Moskovské hudobné múzeum interaktívnu výstavu v slovenskom jazyku a študenti nášho gymnázia pripravili literárno-hudobné predstavenie venované životu a tvorbe Sergeja Vasilieviča. Rachmaninov veľmi tvrdo pracoval a rád vystupoval. V Európe dosiahol ohromujúci úspech ako klavirista a dirigent. Vystupoval v najlepších sálach Európy a Ameriky, zúčastnil sa prestížnych hudobných festivalov. Prijali ho králi a prezidenti. Zároveň veľmi miloval svoju rodinu: manželku, dcéry, vnúčatá. Diváci (predstavenia sa zúčastnili aj učitelia a žiaci základných škôl) si vypočuli slávne hudobné diela Sergeja Rachmaninova: “ Adagio z Druhého koncertu”, romancu “Nespievaj, krásavica pri mne“, ukážku sakrálnej hudby,” Rapsódium na tému Paganini”. Študenti zarecitovali básne Ivana Bunina, čítali denníky veľkého skladateľa a zatancovali si aj slávnu “ Taliansku polku”. Rachmaninov je celá hudobná planéta. Planéta, ktorá môže patriť každému.

      Kabinet ruského jazyka

     • Bubnovačka - aby bolo deti lepšie počuť!

     • Naša škola sa 20. 11. 2023 zapojila do celoslovenského podujatia ,,Bubnovačka - aby bolo deti lepšie počuť“. Akcie sa zúčastnilo viac ako 220 000 detí na celom Slovensku. Podujatie sa konalo pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej a prezidenta Českej republiky Petra Pavla. Už desiaty rok ho organizuje slovenská organizácia Slniečko a česká organizácia Locika. Týmto podujatím chcú dať do povedomia práva detí, na ktorých je páchané násilie, šikanovanie, psychické týranie, obmedzovanie slobody dieťaťa atď.. a chcú poukázať na to, že ,,ticho nič nerieši“.

      Aktivity, ktoré prebehli v tento deň na našej škole, pripravila spolu so žiakmi koordinátorka výchovného poradenstva a prevencie drogovej závislosti pani profesorka Martina Ragasová. Žiaci si na úvod mohli vypočuť krátku reláciu zo školského rozhlasu a následne, prinesenými bubnami a predmetmi ako varešky, PET fľaše, misky, hlasno bubnovali. Neskôr si vypočuli z rôznych podcastov a videí rozhovory o detskom násilí a ako mu predchádzať. Niektorí sa podujali aj na tvorbu kresieb alebo plagátu k danej téme.

      Dospelí ľudia si často myslia, že dospievajúce deti majú bezstarostný život, no nie je tomu vždy tak. Nikdy nevieme, čo sa deje za dverami doma, v škole, v partii. Preto sa nebojte povedať, čo vás trápi, kto vám v horšom prípade ubližuje psychicky alebo fyzicky, pretože žiadne násilie nemôže byt akceptované. Hlavne nie to, ktoré je páchané na deťoch.

      Kristián Obert II.D

     • Netradičné imatrikulácie v Barbie šate

     • Tento rok boli imatrikulácie na našej škole ozvláštnené témou Barbie party. Organizovala ich II.D trieda s pomocou triednej učiteľky. Prváci, a spolu s nimi aj celá škola, boli v dresscode ružová ako Barbie a modrá ako Ken. Aj naša telocvičňa sa zladila do ružových, modrých a ligotajúcich sa farieb, ktoré v nás vzbudili Barbie náladu. Nechýbalo ani skromné občerstvenie a Barbie drink pre všetkých žiakov a učiteľov, ktorí sa na imatrikuláciách zúčastnili. Program, ktorý museli naši prváci z I.A a I.D zdolať, pozostával z deviatich súťaži, ktoré zahŕňali praskanie balónov, slalom pomedzi kužele najprv s otvorenými očami a potom s očami prekrytými šatkou, maľovanie Kena, ochutnávku nápojov, kvíz s témou Barbie pesničiek ... Nemohol chýbať ani ikonický stoličkový tanec. Nečinné nezostalo ani publikum. Ich úlohou bolo vybrať spomedzi prvákov najkrajšiu Barbie a najkrajšieho Kena. Výhercami sa stali Nikola a Dominik z I.D triedy, ktorí vyhrali hlavnú cenu - personalizované balíčky pre Barbie a Kena. Bez obdarovania nezostali ani ostatní žiaci prvých tried. Získali lahodné cupcakes a žiaci z I.D, ktorá v súťažiach porazila I.A triedu, aj poukaz na neskúšanie.

      Verím, že tieto imatrikulácie zanechali v nás nezabudnuteľný zážitok s fantastickou atmosférou.

      Kristián Obert, II.D

     • Vzácna návšteva na gymnáziu

     • Na pôde nášho gymnázia sme dňa 15.11.2023 privítali výnimočnú návštevu. Navštívili nás predstavitelia českej delegácie z Kraja Vysočina, predstavitelia samosprávy mesta Velké Meziříčí a predstavitelia mesta Vráble, primátor Viktor Németh a zástupkyňa primátora Monika Mališková.

      Dievčatá a chlapci, ktorí boli oblečení vo vrábeľských krojoch, vítali hostí vo vestibule školy starým slovanským zvykom - chlebom a soľou.

      Riaditeľka školy Eliška Matušková im na úvod predstavila našu školu, oboznámila ich s jej históriou, s náplňou štvorročného a päťročného študijného odboru a s jej ďalším smerovaním.

      Pre vzácnu návštevu si naši žiaci pripravili krátky kultúrny program. Veľkým potleskom a slovami uznania odmenili hostia žiakov, ktorí vystúpili - Emma Uhrinová zaspievala, Karin Bednáriková recitovala, štvrtáci – maturanti zatancovali, Peter Brath zahral zmes vrábeľských piesní a nakoniec vystúpil KLIK KLAK a naše žiačky, ktoré v ňom tancujú pod vedením Laury Svitačovej, absolventky nášho gymnázia. Program moderovali Soňa Pastierová a Alex Mudrák.

      V rámci prehliadky školy si hostia prezreli učebné priestory. V odborných učebniach im učitelia porozprávali o výučbe, o záujmových aktivitách žiakov a tiež si pozreli putovnú interaktívnu výstavu o hudobnom skladateľovi S.V. Rachmaninovi.

      Dúfame, že Gymnázium vo Vrábľoch nadviaže priateľskú spoluprácu s Gymnáziom vo Velkom Meziřičí, o ktorej diskutovali riaditeľky škôl.

      Veríme, že si česká delegácia z našej školy odniesla pekné spomienky a zážitky, ktoré budú šíriť vo svojom kraji a v meste.

       

      PhDr. Monika Bogyóová

     • GAUDEAMUS 2023 V NITRE

     • Mnoho študentov má problém si zvoliť tú správnu vysokú školu. K tomu nám pomáha nielen náš kariérny poradca, ale napríklad aj výstava vysokých škôl – Gaudeamus.

      Už 10. ročník Európskeho veľtrhu pomaturitného a celoživotného vzdelávania Gaudeamus Nitra navštívili tento rok 14.11. naše obe triedy štvrtákov, IV.A a IV.D.

      V nitrianskom výstavisku Agrokomplex mali študenti možnosť spýtať sa profesorov i študentov fakúlt pár otázok ohľadom študijných programov, vybavenia školy aj aktivít, ktoré im ponúka ich vysnívaná vysoká škola a diskutovať o finančných nákladoch spojených s ňou. Pre nerozhodných študentov bolo k dispozícii Testovacie centrum s testom študijných predpokladov a Centrum kariérového poradenstva, rovnako ako aj prednášky vystavujúcich škôl, ktoré si študenti mohli vypočuť.

      Mali sme na výber z verejných a súkromných univerzít a vysokých škôl z Českej aj Slovenskej republiky. Ďalej tiež VOŠ, jazykové školy, poradenské inštitúcie a rozličné univerzity zo zahraničia.

      Viacerí z nás si okrem užitočných informácií odniesli aj niečo na pamiatku – rôzne propagačné materiály či písacie potreby, a dokonca aj sladké maškrty a plátenné tašky!  

      Pevne verím, že boli naši študenti s ponukou spokojní a dozvedeli sa niečo nové, čo im pomohlo utvrdiť si voľbu vysokej školy, a samozrejme stanoviť si plány do budúceho štúdia.

      Karin Bednáriková, IV.D

     • Študentská kvapka krvi

     • Ľudská krv je najvzácnejšia a zároveň najdôležitejšia životná tekutina, ktorej je na svete stále nedostatok.

      Dnes, dňa 8.11. 2023 sme sa vybrali na návštevu do neďalekej Strednej odbornej školy technickej vo Vrábľoch za jediným účelom, darovať krv. A tak sme my, žiaci gymnázia na čele s pani profesorkou Bašistovou, doslovne zaťali päste a nechali si pustiť žilou. Mnohí z nás prvýkrát zažili aké to je darovať krv. Tá chvíľka ,,utrpenia“, ktorú sme museli zniesť sa rozhodne nevyrovná tomu skvelému pocitu a myšlienke, že sme dnes niekomu možno zachránili život svojím darcovstvom. Niekedy treba prekonať strach a vyjsť zo svojej komfortnej zóny, a verte mi, stojí to za to.

      Verím, že vo februári pri Valentínskej kvapke krvi takúto akciu opäť absolvujeme minimálne s rovnakou, možno aj s väčšou účasťou ako dnes. Sme predsa ľudia, a ľudia si musia navzájom pomáhať.

      Všetci, kto ste sa tejto akcie zúčastnili, buďte na seba hrdí! A tí, ktorí ste sa jej dnes nezúčastnili, veríme, že najbližšie už váhať nebudete a pridáte sa k nám!

      Sofia Zrubcová, IV.A

     • Arborétum Mlyňany vo farbách jesene

     • Návštevy Arboréta Mlyňany sa dňa 8. 11. 2023 zúčastnili triedy I. A a II. D. Išlo o zaujímavú školskú akciu, hoci to bola návšteva miesta, ktoré je len niekoľko minút od mesta Vráble. Presnejšie ide o malebnú dedinku Vieska nad Žitavou, v ktorej sa táto botanická záhrada nachádza. Pracovníci Arboréta pre nás v rámci Týždňa vedy a techniky pripravili program, ktorý bol rozdelený do nasledovných blokov:

      1. „Zoznámte sa: toto sú skutočné biotechnológie“ - staňte sa na chvíľu vedcom a skúste si in vitro propagáciu rastlín.
      2. „Aj Arborétum Mlyňany bude mať svoj kultivar ruže“ - prednáška o šľachtiteľskom úsilí pracoviska.
      3. „Pýtajte sa a my Vám poradíme“ - ako sa správne starať o ruže vám prezradia pracovníci Oddelenia genofondu a špeciálnych zbierok.
      4. Exkurzia po náučných chodníkoch Arboréta Mlyňany SAV pod vedením odborných sprievodcov.

      Žiaci sa v prvej časti programu mohli zapojiť do menšieho experimentu, v ktorom si vyskúšali presun odrezkov rastlín do ampulky s agarom a sledovali, ako rastlinka bez kyslíka postupne usychá. Potom nás čakala zaujímavá prednáška o ružiach, o tom  ako sa dostali do Európy, ako ich pestovať a dozvedeli sme sa, že aj Arborétum bude mať svoj kultivar ruže. Neskôr v exteriéri sme mohli pozorovať, ako ošetrovať ruže, aby boli v záhradách čo najkrajšie. Poslednou časťou programu bola prehliadka areálu Arboréta, kde mohli žiaci a učitelia vidieť krásne sfarbené stromy a kríky, o ktorých im pracovníčka porozprávala rôzne zaujímavosti. Počas exkurzie sme mali príležitosť využiť posledné slnečné lúče a zažiť krásnu a jedinečnú prechádzku po náučných chodníkoch Arboréta v jedinečnom jesennom šate.

      Ďakujeme pracovníkom Arboréta Mlyňany a tešíme sa na ďalšie zaujímavé stretnutia.

      Kristán Obert, II. D

     • Záložka do knihy spája slovenské školy

     • Celoslovenský projekt Záložka do knihy spája slovenské školy odštartoval v tomto školskom roku už svoj 12. ročník. Aj naše gymnázium sa zapojilo do výroby záložiek na tému: Hrdinovia detektívnych románov.

      Partnerskou školou, s ktorou sme si vymenili záložky, bolo Gymnázium Andreja Kmeťa v Banskej Štiavnici. Veríme, že 70 záložiek, ktoré sme im poslali, sa im bude páčiť a možno niektorých aj inšpirujú k prečítaniu detektívky, ktorej hrdina alebo autor sa na záložke nachádzali. Našim priateľom sme k zásielke napísali aj krátku báseň:

       

      Milí naši priatelia,

      záložky už k vám letia.

      Veríme, že páčiť sa budú

      a okrášlia nejednu knihu.

      Po detektívkach a detektívoch sme siahli všetci,

      zažívame s nimi tajomné veci.

      Veríme tiež, že si prečítate knihy tie,

      ktoré na záložkách našli uplatnenie .

      Vaši priatelia z Vrábeľ

       

      M. Bogyóová

     • Recitačná súťaž Viliama Záborského

     • Posledný deň pred jesennými prázdninami (27. 10.) sme sa na ZŠ V. Záborského zúčastnili recitačnej súťaže organizovanej na počesť vrábeľského rodáka – umelca telom aj dušou, známeho slovenského herca a recitátora Viliama Záborského. Stretnutie recitátoriek a recitátorov bolo tentokrát výnimočné aj tým, že sa konal už 30. ročník súťaže.

      Verím, že v prednese poézie slovenských autorov sme vzorne reprezentovali našu školu a na porotu sme urobili dobrý dojem.

      Umiestnenie našich žiačok v kategórii D bolo nasledovné:

      Karin Bednáriková, IV.D – 2. miesto

      Radoslava Morvaiová, I.D – 3. miesto

      Alžbeta Stanová, III.D – čestné uznanie

      Pekné recitačné výkony podali aj študenti: Bernadeta Maneková, IV.D a Matúš Barát, IV.D

      Karin Bednáriková, IV.D

     • Prezentovali sme na burze informácií

     • Naši gymnazisti sa dňa 19. 10. 2023 zúčastnili Burzy informácií, ktorá sa konala v priestoroch SOŠ stavebnej v Nitre a bola zameraná na poradenstvo pre voľbu povolania. Akciu organizoval Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Nitra. Podujatie bolo určené najmä pre žiakov 8. a 9. ročníka základných škôl.

      Žiaci a učiteľky gymnázia poskytli záujemcom, ktorí sa zastavili pri našom stánku, informácie o štúdiu. Podľa záujmu ich oboznámili s učebným plánom štvorročného aj päťročného bilingválneho štúdia, s kritériami prijímacieho konania a s aktivitami školy.

      Veríme, že sme oslovili ôsmakov aj deviatakov a na Deň otvorených dverí, ktorý sa bude konať 07. 12. 2023, zavítajú na naše gymnázium. Už teraz sa tešíme na stretnutie.

      M. Bogyóová

     • Navštívili sme Londýn

     • V pondelok deviateho októbra žiaci nášho gymnázia netrpezlivo pobehovali po chodbách školy a v hlave mali jedinú vec - Londýn. Ešte v ten istý deň večer sme sa všetci stretli na parkovisku pred Lidlom vo Vrábľoch a natešení posadali do autobusu. Pod vedením našich skvelých učiteliek, M. Hoppanovej a M. Bašistovej, sme vyrazili na dlhú cestu za zážitkami.

      Prvú noc sme precestovali a v poobedňajších hodinách sme sa ocitli v nádhernom mestečku Bruggy v Belgicku. S pani sprievodkyňou sme si ho celé prešli a nakoniec nás čakal krátky rozchod, kedy sme si mohli zakúpiť chutné belgické wafle s čokoládou. Večer sme sa presunuli do francúzskeho mesta Dunkerque, v ktorom sme strávili druhú noc našej cesty za poznaním a dobrodružstvom.

      Ráno sme sa opäť presunuli do autobusu a previezli sme sa eurotunelom do Anglicka. Londýn nás očaril hneď na prvý pohľad. Prezreli sme si Tower Bridge, Greenwich park a prešli sme sa cez mesto. Mnohí neodolali a hneď ochutnali tradičné „fish and chips“. Na druhý deň nás čakalo svetoznáme múzeum voskových figurín Madame Tussauds, Prírodovedné múzeum a Múzeum vedy a techniky. Večer prišlo to, na čo sa tešil azda každý z nás. Presunuli sme sa na Oxford street a tam sme mali voľný rozchod. Väčšina z nás si nakúpila pekné suveníry, niečo na seba a samozrejme niečo pod zub. V posledný deň sme sa zobudili s miernym smútkom, že odchádzame späť, no ešte pred tým nás čakala prechádzka týmto veľkolepým mestom - parky, Buckinghamský palác, Big Ben, Westminsterské opátstvo, Trafalgarské námestie, a nádherné Piccadilly Circus. Práve tam sme mali možnosť sa naposledy poprechádzať a niečo si kúpiť, povoziť sa na metre, sledovať pouličných umelcov alebo si naposledy užiť chvíle v Londýne. Večer sme sa nalodili na trajekt a už nás čakala len dlhá cesta naspäť domov.

      Na Slovensko sme prišli neskoro večer a doma sme si všetci políhali do vlastných postelí s mnohými krásnymi nezabudnuteľnými spomienkami a zážitkami z tohto úžasného mesta. Všetci pevne dúfame, že sa tam raz vrátime a veľmi pekne ďakujeme našim učiteľkám, že s nami absolvovali takúto nezabudnuteľnú exkurziu.

      Roman Špaňo, IV.A